Güne Başlarken…

Güne Başlarken…

Güne Başlarken…

TÜRKİYE

Başkan Yardımcıları Değişti USD/TRY Rekor Tazeledi
“TCMB Başkan yardımcıları ve PPK üyesinde değişikliğe gidildiği duyuruldu. TCMB Başkan Yardımcıları Prof. Dr. Semih Tümen ve Dr. Uğur Namık Küçük ile Para Politikası Kurulu Üyesi Prof. Dr. Abdullah Yavaş görevden alındı. TCMB Başkan Yardımcılığına Taha Çakmak, Para Politikası Kurulu Üyeliğine Pof. Dr. Yusuf Tuna atandı.” Kararla birlikte yükselişini sürdüren USD/TRY paritesi yine rekor tazeledi.

ASYA PASİFİK

Üretici Enflasyonu 26 Yılın Zirvesini Gördü
“Çin’de üretici fiyatları Eylül ayında yaklaşık 26 yılın en hızlı artışını gerçekleştirdi ve bu durum, küresel enflasyon risklerini artırırken, lokal işletmelerin yüksek maliyetleri tüketicilere yansıtmaya başlaması için baskı oluşturuyor”

Singapur Beklentilerin Üzerinde Büyüdü
“Singapur ekonomisi üçüncü çeyrekte bir önceki ylın aynı dönemine göre beklentilerin üzerinde yüzde 6,5 büyüdü. Singapur Merkez Bankası sürpriz bir şekilde sıkılaşma eğilimine yönelerek yerel doları güçlendirdi.”

Avustralya’da İstihdam Düşüşte
“Avustralya’da istihdam delta varyantının ülkede hızla yayılması ile Eylül ayında düşüş yaşadı. Ülkenin en büyük iki şehrinde koronavirüs kısıtlamaları gereğince işletmelerin kapalı kalması sonucu işsizlik yüzde 4.6’ya yükseldi ve iş gücü piyasası iki ayda 285,000 pozisyon kaybetti. Ülkede katılım oranı yüzde 6.52’den yüzde 64.5’e geriledi. Eylül ayında istihdam kaybı 138 bin kişi oldu.”

ABD

Fed Tutanaklarında Varlık Alımlarının Azaltılması Sinyali
“ABD Merkez Bankasının son toplantısına ait tutanaklarda yetkililer, yüksek enflasyonun ne derece tehdit oluşturduğu ve buna karşılık olarak ne zaman faiz oranlarını yükseltmeleri gerektiği konusunda bölünmüş olsalar da, Fed’in kriz döneminde ekonomiye verdikleri desteği Kasım ortasında azaltmaya başlayabilecekleri konusunda hemfikir oldukları sinyalini verdi.”

GÜNEY AMERİKA

Arjantin Gıda Fiyatlarına Müdahale Etti
“Arjantin hükümeti Çarşamba günü yaptığı açıklamada, gelecek ay gerçekleştirilecek kongre seçimleri yaklaşırken, enflasyonla mücadele amacıyla perakendeciler ile bin 247 kalem gıda ve hane halkı ürününde fiyatların 90 gün boyunca dondurulması konusunda anlaşmaya vardığını duyurdu.”

Kripto Para Piyasasında Neler Oluyor?

G-7 Dijital Para Açıklamasında Bulundu
“Merkez bankası dijital para birimi, merkez bankalarının parasal ve finansal istikrar hedeflerini yerine getirme kabiliyetini desteklemeli ve buna zarar vermemelidir”

ETF Ayı Geldi!
Bitcoin vadeli işlem ETF onayının kripto paralar üzerindeki etkisi biliniyor. Bu ay içerisinde 4 adet, gelecek ay 2 adet ETF onay süreci bulunuyor. ABD, ETF’leri geçtiğimiz süreçte sıkça reddetmişti. Bu sefer, Bitcoin’e endeksli bir ürüne onay vermesi beklense de topluluk tarafından ETF günlerine dikkat edilmesinde yarar görülüyor.

Miami Belediye Başkanı: ‘Keşke Alsaydık’
Kripto paralara olan ilgisi ve projeleri olduğu bilinen Miami Belediye Başkanı Francis Suarez, “Bloomberg Technology ile yaptığı röportajda Miami’yi “ABD’nin Kripto Başkenti” yapma hedefinin olduğunu söyledi. Bitcoin destekçisi Suarez, Şubat ayında Miami şehrinin Bitcoin’e yatırım yapması teklifine atıfta bulunarak: “Kararı gündemimize koyduğum anda Bitcoin alabilseydik, yüzde 30 veya 40 oranında kâr ederdik.” dedi.”

Piyasalarda Teknik Görünüm

EUR/USD

EUR/USD

Pozitif uyumsuzluğun ardından yükseliş alabileceğimiz EUR/USD paritesi 1.1600 direncini test ediyor. Düşüş trendinin direnç bölgesine denk gelen bu seviyeyi kırabilirse ilk etapta 1.1666 seviyesine kadar ivme kazanabilir. Bu noktada, alçalan takoz formasyonunun hedef bölgesini ayrıca takip etmekte yarar görülüyor. Yaşanabilecek satış baskısında ise 1.1564 desteğine kadar gevşeme meydana gelebilir. Belirtilen desteğe kadar olan fiyatlamalar tolere edilebilir.

Direnç Seviyeleri: 1.1600 – 1.1666

Destek Seviyeleri: 1.1564 – 1.1514

GBP/USD

GBP/USD

1.3605 desteğinin üzerinde tutunmayı başaran GBP/USD halihazırda 1.3672 direncini test ediyor. Direncin kırılmasıyla ilk etapta 1.3724, sonrasında 1.3760 seviyeleri takip edilebilir. Hareketli ortalamalar (9 – 20) pozitif kesişim yaşarken yukarı yönlü hareketlilik destekleniyor. Bu noktada, yaşanabilecek gevşemelerde ilk olarak hareketli ortalama destekleri dikkatle takip edilmelidir.

Direnç Seviyeleri: 1.3672 – 1.3724

Destek Seviyeleri: 1.3605 – 1.3521

USD/JPY

USD/JPY

USD/JPY paritesi 113.52 direncini test ediyor. Kanal görünümüne bürünen parite 9MA’nın üzerinde tutunmaya çalışıyor. Eğer dirençten hacimli olarak pozitif ayrışabilirse 114.66 seviyesi gündeme gelebilir. 4 saatlik grafikte kanal içi fiyatlamalar göz önünde bulundurulabilir. Özellikle kanal direncindeki reaksiyonlar long pozisyona sahip yatırımcılar tarafından takip edilmeli.

Direnç Seviyeleri: 113.52 – 114.66

Destek Seviyeleri: 112.92 – 112.50

XAU/USD

XAU/USD

ABD’de açıklanan enflasyon verileri sonrası yükselişe geçen XAU/USD paritesi 1786 seviyesini yukarı yönlü kırdı. Daha önce üzerinde durduğumuz ve destek seviyesi haline gelen bu seviyenin üzerinde tutunabilirse 1800 seviyeleri gündeme gelebilir. Covid-19 sürecinin açmazları devam ederken enflasyonun geçici olmayabileceği düşüncesi ve büyüme tahminlerinin aşağı yönlü revizyona uğraması paritenin yükselişini destekledi. Süreç içerisinde dirençlerin kademeli olarak izlenmesinde yarar görülüyor. Yaşanabilecek satış baskısında ilk takip edilebilecek destek 1786.

Direnç Seviyeleri: 1806 – 1820

Destek Seviyeleri: 1786 – 1772

DAX

DAX

DAX, düşüş trendinin direnç bölgesine yöneldi. Halihazırda 15326 direncini test eden birim henüz aşırı satım bölgesindeki fiyatlamasını üzerinden atamadı. Yer yer geri çekilmeler görülebilecek olan birimde destek seviyelerinin öncelikli olarak takip edilmesinde yarar görülüyor. Yukarıda ise düşüş trendi kırılmadığı müddetçe gevşemeler meydana gelecektir. Bu sebeple, alış yönündeki yatırımcıların direnç bölgesinde dikkatli olmasında yarar görülüyor.

Direnç Seviyeleri: 15326 – 15420

Destek Seviyeleri: 15210 – 15023

NASDAQ

NASDAQ

NASDAQ’ta kademeli olarak geri çekilme süreci devam ederken birim 9MA ekseninde fiyatlanıyor. Alış hacimleri zayıf olan birim aşırı satım bölgesinde konumlanıyor. Ana haliyle denge seviyesinden pozitif ayrışma yaşayamazsa yeniden kanal desteğinin gündeme gelebileceği düşünülüyor. Ancak, hareketli ortalama bölgesinde hacimli alımlar gelirse yeniden kanal direncine doğru yolculuk başlayabilir. Bunun için hem 9MA hem de RSI yakından izlenmeli.

Direnç Seviyeleri: 14774 – 14890

Destek Seviyeleri: 14549 – 14393

WTI

WTI

Petrol alıcılı seyrini koruyor. Aşırı alım bölgesinde doygunluk seviyesine ulaşan birimde mum kuvvetleri zayıflamış olsa da artan talep karşısında WTI’nin 83.25 desteği üzerinde tutunma çabası devam ediyor. Kanal direnci kırılırsa yukarı yönlü yeni atakların gelmesi ve farklı bir format oluşması beklenebilir. Ancak, dirençten gelebilecek kar realizasyonlarına dikkat edilmesinde yarar görülüyor. Olası sarkmalarda kanal içi bantlar yakından gözlemlenmeli.

Direnç Seviyeleri: 85.92 – 90.90

Destek Seviyeleri: 83.25 – 81.39

BTC/USD

BTC/USD

Enflasyon verileri açıklanmadan önce satıcılı bir tablo çizen BTC/USD paritesi verilerin ardından yukarı yönlü reaksiyon gösterdi. 60.000 seviyesine yön çeviren parite yatırımcıları güçlü alımlar sergiliyor. Eğer, 60.000 bandı yukarı yönlü kırılabilirse 64.000 seviyelerine kadar ivme yakalanabileceği düşünülüyor. Aşağıda ise 57.130 desteğinin takibi ön planda. Paritede yaşanabilecek ayı tuzaklarına dikkat edilmesinde yarar görülüyor.

Direnç Seviyeleri: 59.500 – 63.900

Destek Seviyeleri: 57.130 – 55.490

İletişim Formu